comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-02-25
PIT krok po kroku
Zeznania podatkowe, mimo że funkcjonują już od lat, sprawiają podatnikom w dalszym ciągu wiele trudności. Wiąże się to w szczególności ze zmianami w samej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 7, poz. 79), w tym: likwidacją niektórych ulg i wprowadzaniem rozwiązań o innym charakterze, stosowaniem przez niektórych podatników odliczeń wynikających z tzw. praw nabytych, pojawieniem się nowych załączników, zmianami interpretacyjnymi w prawie podatkowym.
Bogdan Zalewski
Stan prawny na 21 lutego 2003 r.
Osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terenie Polski lub których pobyt w kraju trwał ponad 183 dni muszą rozliczyć się w Polsce z całości swych dochodów, bez względu na miejsce położenia źródła przychodu (bez względu na to, w jakim kraju). Powinność ta określana jest jako nieograniczony obowiązek podatkowy.
Osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania lub których czasowy pobyt trwał krócej niż 183 dni oraz osoby fizyczne przybyłe do Polski na pobyt czasowy w celu zatrudnienia w zagranicznych przedsiębiorstwach drobnej wytwórczości, w spółkach utworzonych z udziałem podmiotów zagranicznych oraz oddziałach i przedstawicielstwach przedsiębiorstw i banków zagranicznych, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Polski (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).
Przed przystąpieniem do rozliczenia
• Zanim przystąpisz do wypełnienia właściwego PIT-u, najpierw wypełnij załączniki.
• Wypełnij dokładnie pierwszą stronę zeznania. Z pozoru błahe uchybienie, np. niepodanie numeru NIP, brak podpisów małżonków czy informacji o dołączonych załącznikach, może skutkować koniecznością składania sprostowania i tym samym wydłużenia oczekiwania na ewentualny zwrot podatku.
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka