Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-02-04

CZAS PRACY W 2003 ROKU

Od 1 stycznia 2003 r. obowiązują nowe normy czasu pracy. Rozliczanie czasu pracy jest jednym z najtrudniejszych obowiązków każdego pracodawcy, dlatego warto zapoznać się z tymi zmianami. W praktyce z prawidłowym rozumieniem norm czasu pracy problemy mają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Nic nie wskazuje na to, aby w tym roku problemów tych było mniej. Poza normami czasu pracy zmieniły się również zasady rozliczania podróży służbowych.

Aleksander Kamiński
Stan prawny na 30 stycznia 2003 r.
Każdy pracownik potrzebuje czasu na odpoczynek i zregenerowanie sił, dlatego w niniejszym opracowaniu omówiono również zasady udzielania urlopów. W tym okresie pracownik nie wykonuje pracy, jednak ma on wpływ na organizację czasu pracy pozostałych pracowników.
W związku z przewidywanym wejściem Polski do Unii Europejskiej w niniejszym „Poradniku GP” uwzględnione zostały również podstawowe zagadnienia dotyczące organizacji czasu pracy w państwach unijnych. Uwzględniono również zagadnienia dotyczące dokumentowania i ewidencjonowania czasu pracy, sposobów usprawiedliwiania nieobecności w pracy, a także zarządzania i organizacji czasu pracowników.
Zgodnie z art. 128 k.p., czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy albo w innym miejscu, które zostało wyznaczone do wykonywania pracy (np. mieszkanie pracownika).
Określenie „pozostawanie w dyspozycji” oznacza faktyczne dysponowanie przez pracodawcę czasem pracownika. Pracownik nie tylko musi przebywać w umówionym miejscu i czasie, ale obowiązany jest również wykonać umówioną pracę. Pozostawanie do dyspozycji pracodawcy to nie tylko sytuacja, w której pracodawca bezpośrednio kieruje wykonaniem pracy przez pracowników, ale również czas odbywania podróży służbowej przez pracownika.
Ponadto należy pamiętać, że istotne znaczenie ma określenie momentu, od którego liczy się pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy. Od niego bowiem rozpoczyna się czas pracy pracownika. Moment ten powinien więc zostać określony jednakowo dla wszystkich pracowników albo dla poszczególnych ich grup, przy jednoczesnym uwzględnieniu faktycznej sytuacji w danym zakładzie pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00