Data publikacji: 2002-11-12
Bony towarowe dla pracowników
Bony towarowe są w wielu firmach tradycją świąteczną. Pracodawca zamiast wypłacać pracownikom pieniądze wręcza im bony towarowe, które można zrealizować w określonym markecie. Bony traktowane są jako premia lub jako prezent gwiazdkowy, z reguły są dla każdego w takiej samej kwocie. Bony jako forma motywowania i nagradzania pracowników mają wiele zalet (szczególnie w aspekcie finansowym) dla pracowników i pracodawców. Z wypłatą prezentów gwiazdkowych w tej formie wiążą się jednak określone obowiązki podatkowe i składkowe. W celu ustalenia, czy wydatki na bony są kosztem uzyskania przychodów u pracodawcy, bardzo istotne jest źródło finansowania tych świadczeń. W tym roku w związku z bonami towarowymi pojawił się jeszcze dodatkowy problem - nieuczciwa konkurencja, o którym bardzo dużo pisano ostatnio w prasie.
Grzegorz Mazur
Stan prawny na 7 listopada 2002 r.
Świadczenia nieodpłatne
Świadczenie nieodpłatne to wykonanie czegoś lub udostępnienie czegoś, bez pobierania za to zapłaty, bez pobierania pożytków, świadczenie nieekwiwalentne.1 Pracodawca, dając więc pracownikowi np. paczki świąteczne, wykonuje świadczenie nieodpłatne albo świadczenie odpłatne częściowo (w zależności od tego, czy wydatki na zakup np. bonów towarowych czy paczek świątecznych zostały pokryte w całości ze środków firmy, czy też za częściową dopłatą pracowników).
Sposób ustalenia wartości takiego świadczenia zależy od rodzaju tego świadczenia. Jest to ważne, bowiem wartość świadczenia wpływa na koszty uzyskania przychodu u pracodawcy i podatek dochodowy u pracownika. Ustalenie wartości nie jest trudne w przypadku zakupu towaru czy usługi - wtedy wartością jest cena, którą zapłacił pracodawca. Natomiast gdy wycena nie jest jednoznaczna, przyjmuje się ceny rynkowe stosowane w danej miejscowości, w tym dniu, w którym pracownik otrzymał świadczenie. Natomiast gdy świadczenie jest częściowo odpłatne, wówczas ustala się tylko wartość tej części, która była nieodpłatna dla pracownika.