Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-11-05

Wybierz najlepszy sposób zatrudnienia pracownika

Urlopy pracownicze
Pracownikowi przysługuje niezbywalne prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do pierwszego urlopu pracownik nabywa po przepracowaniu 6 miesięcy, w wymiarze połowy wymiaru przysługującego mu urlopu. Prawo do pierwszego urlopu przysługuje pracownikowi u tego pracodawcy, u którego upłynął staż pracy wymagany do jego uzyskania. Prawo do urlopu w pełnym wymiarze nabywane jest przez pracownika dopiero po pełnym roku pracy (oczywiście w wymiarze pozostałej części urlopu, jeśli pracownik wcześniej wykorzystał część urlopu). Prawo do każdego kolejnego urlopu pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
Pracodawca zobowiązany jest zatem do udzielenia urlopu pracownikowi w wymiarze określonym przepisami artykułu 154 k.p., czyli:
• 18 dni roboczych - po roku pracy,
• 20 dni roboczych - po 6 latach pracy,
• 26 dni roboczych - po 10 latach pracy.
Za dni robocze uważa się wszystkie dni z wyjątkiem niedziel, świąt państwowych oraz dni dodatkowo wolnych od pracy u danego pracodawcy (np. soboty). Warto podkreślić, że od 1 stycznia 2003 r. art. 154 k.p. będzie miał nowe brzmienie. Otóż przysługujący pracownikom urlop będzie udzielany na podstawie kolejnych dni kalendarzowych, które zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy będą dla niego dniami pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00