comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-06-25
Sezonowa praca w okresie urlopów i wakacji
Większość pracowników w okresie wakacji korzysta z urlopów wypoczynkowych. Nie dla wszystkich jednak jest to okres odpoczynku. Pewna grupa pracowników musi wykonywać swoje normalne obowiązki, często zwiększone o zadania przebywających na urlopach kolegów. Część osób, w tym wielu studentów i uczniów, podejmuje w kraju lub za granicą krótkotrwałe, dorywcze zajęcia w celu poprawy swojej sytuacji materialnej albo zdobycia środków na sfinansowanie planów wakacyjnych. W niniejszym „Poradniku” omawiam zasady podejmowania pracy w okresie urlopów i wakacji ze szczególnym uwzględnieniem nowych regulacji dotyczących zatrudniania pracowników młodocianych.
Jan Stanek
Stan prawny na 20 czerwca 2002 r.
Przedstawiam również najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczeń życiowych i majątkowych oraz zasad korzystania ze świadczeń medycznych podczas pobytu poza stałym miejscem zameldowania i terenem działania swojej kasy chorych.
Okres letniego wypoczynku sprzyja podejmowaniu krótkotrwałych, dorywczych prac zarobkowych. Zarówno prawo polskie, jak i prawo innych pozostałych państw realizujących konwencje i zalecenia Międzynarodowej Organizacji Pracy, różnicuje prawa i obowiązki pracowników w zależności od ich wieku. Taką cezurą powodującą zmianę pozycji prawnej pracownika jest uzyskanie przez niego pełnoletności. Większe prawa ma osoba młodociana, a mniejsze - pracownik dorosły. Drugie ważne kryterium stanowi miejsce świadczenia pracy, bowiem przepisy regulujące sytuację danego pracownika, w tym wykonującego krótkotrwałe, wakacyjne lub urlopowe zatrudnienie, różnią się w poszczególnych państwach.
Sezonowa praca osób dorosłych
Wykonywanie pracy podczas urlopu w podstawowym miejscu pracy może odbywać się na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenia, umowa o dzieło) albo tzw. terminowej umowy o pracę (umowa o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, umowa na okres sezonu).
Umowa o pracę na czas określony to ustalenie przez jej strony, czyli przez pracodawcę i pracownika, wzajemnych praw i obowiązków, realizowanych tylko w ściśle określonym czasie. Umowa taka ulega rozwiązaniu z upływem czasu, na który została zawarta, bez potrzeby składania oświadczeń woli w tej sprawie przez strony (art. 30 § 1 pkt 4 k.p.). Umowy na czas określony zawierane są najczęściej na miesiąc, 3 miesiące lub na okres dłuższy niż 6 miesięcy (na rok, dwa lata).
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka