comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Nowa rachunkowość a środki pieniężne, kredyty i papiery wartościowe
Poza środkami pieniężnymi zgromadzonymi w banku i w kasie jednostka może posiadać także inne środki pieniężne w postaci czeków obcych, weksli obcych oraz środków pieniężnych w drodze. Każdy z nich wymaga zaewidencjonowania w księgach rachunkowych.
Czeki i weksle obce
Czeki i weksle obce są formą zapłaty za wykonane usługi i dostarczone towary. Bardzo istotny jest fakt, że mogą być zaliczone do środków pieniężnych albo do papierów wartościowych przeznaczonych do obrotu (krótkoterminowe aktywa finansowe). Do środków pieniężnych zaliczane są jedynie te weksle i czeki obce, które płatne są w ciągu 3 miesięcy od daty ich wystawienia.
Czeki
Czeki jako forma rozliczeń mogą być stosowane we wszystkich rozliczeniach, tzn. w rozliczeniach pomiędzy przedsiębiorcami i przy regulowaniu zobowiązań finansowych osób prawnych wobec osób fizycznych, niezależnie od przedmiotu i kwoty rozliczenia. Rozliczenie dokonywane jest poprzez wręczenie dłużnikowi wystawionego czeku. Szerokie zastosowanie czeku rozrachunkowego w obrocie krajowym jako alternatywnej formy rozliczeń w stosunku do polecenia przelewu dotyczy głównie obrotu handlowego. Odbiorca towaru lub usługi płaci wierzycielowi czekiem. Wierzyciel na odwrocie czeku składa podpis i przystawia pieczątkę firmową, a jeśli jest to osoba fizyczna, to przystawia pieczątkę imienną. Następnie czek jest przedkładany przez wierzyciela do realizacji w banku kontrahenta.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie