Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-07-31

Ubezpieczenia gospodarcze w praktyce

Sądowe dochodzenie roszczeń

Kiedy zakład ubezpieczeń odmawia wypłaty odszkodowania, ubezpieczonemu (poszkodowanemu) pozostaje dochodzenie swoich praw na drodze sądowego postępowania cywilnego. Swoje roszczenia w stosunku do zakładu ubezpieczeń musi wówczas sformułować w skierowanym do właściwego sądu pozwie. Pozew jest tym pismem, które w procesie powoduje wszczęcie postępowania. Treść pozwu można podzielić na obligatoryjną i fakultatywną, co wynika z art. 187 k.p.c.

Obligatoryjną treść każdego pozwu stanowi:

l

dokładnie określone żądanie,

l

przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających zgłoszone żądanie.

Każdego rodzaju żądanie będące treścią pozwu musi znajdować uzasadnienie w okolicznościach faktycznych. Bez ich przytoczenia i udowodnienia nie jest możliwe spełnienie przez sąd żądania, z którym występuje powód.

Żądanie, z jakim powód zwraca się do sądu, musi być dokładnie określone. Warunek ten jest spełniony, gdy samo żądanie jest jasno i wyraźnie sprecyzowane. Jeżeli zatem powód żąda zasądzenia odszkodowania, to żądanie to musi z jednej strony określać podmiot zobowiązany, a z drugiej – wysokość odszkodowania, która musi być określona poprzez podanie kwoty, której zasądzenia domaga się powód. Nie jest dopuszczalne zatem żądanie zasądzenia należności, jaka wypadnie z przeprowadzanego rozliczenia lub pozostawienia określenia należności biegłemu.

Konieczność dokładnego określenia żądania dotyczy także roszczeń ubocznych. Tutaj jednak wobec zależności ich wysokości od przebiegu procesu, można żądać zasądzenia np. odsetek od dochodzonej należności, w wysokości wynikającej z obliczenia na podstawie przepisów ustawy (odsetki ustawowe). Jeżeli jednak wysokość odsetek ma być inna niż ustawowa, wtedy należy dokładnie określić żądanie, wskazując ich wysokość i czas obliczeniowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00