Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-20

Pracownik w firmie - obowiązki dokumentacyjne pracodawcy

Umowy o pracę oraz inne druki niezbędne przy nawiązywaniu stosunku pracy

Umowa o pracę jest dwustronną czynnością prawną. W jej ramach z jednej strony pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju, a z drugiej strony pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika za określonym wynagrodzeniem.

Umowa ta, w myśl art. 29 § 1 k.p., powinna być zawarta na piśmie. Jeżeli warunek ten nie został zachowany, nie powoduje to jej nieważności. Umowa ustna również jest ważna. Pracodawca musi jednak niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić na piśmie rodzaj nawiązanej umowy oraz jej warunki. W umowie powinny być określone: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, termin rozpoczęcia oraz wynagrodzenie.

Podział umów o pracę

Kodeks pracy w art. 25 wyszczególnia umowy o pracę na:

l

okres próbny,

l

czas określony,

l

czas wykonania określonej pracy,

l

czas nie określony.

Podstawą podziału umów jest kryterium czasu trwania nawiązanego stosunku pracy. Określenie czasu trwania umowy o pracę może nastąpić przez wskazanie okresu, na jaki umowa została zawarta, terminu rozwiązania umowy o pracę lub innego zdarzenia przyszłego. W przypadku braku oznaczenia rodzaju zawieranej umowy zazwyczaj przyjmuje się, że została ona zawarta na czas nie określony.

Umowa na okres próbny

Zgodnie z art. 25 § 2 k.p., umowa na okres próbny może poprzedzać każdą z umów o pracę, nawet umowy zawierane na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Celem jej jest sprawdzenie przez pracodawcę przydatności pracownika, a ze strony pracownika – zorientowanie się, czy proponowana praca spełnia jego oczekiwania. Należy jednak pamiętać, że umowa tego rodzaju może być zawarta na maksymalny okres do trzech miesięcy. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby okres jej obowiązywania był skrócony. Zależy to tylko od woli stron. W umowie tej może być też zawarte zastrzeżenie dopuszczające jej kontynuowanie w postaci innego rodzaju umowy (najczęściej na czas nie określony). Powoduje to, że cała umowa, od początku jej trwania, nabierze charakteru właśnie tej drugiej umowy i tak będzie traktowana (w tym przypadku jako umowa na czas nie określony).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00