Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 22-07-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 22-07-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-06-27

Workation

Zaplanuj pracowakacje

Workation – oznaczające w wolnym tłumaczeniu połączenie pracy zdalnej z wypoczynkiem w innym kraju – staje się coraz popularniejszą formą wykonywania pracy. Jego wdrożenie wymaga jednak dokładnego planowania i koordynacji, zwłaszcza w obszarze prawa pracy i ubezpieczenia społecznego. Dlatego też warto wiedzieć o kilku zasadach, zanim zaoferuje się pracownikom taką możliwość.

W czasie globalizacji i rozwoju technologii pracodawcy coraz częściej muszą stawić czoło nowym wyzwaniom związanym z zarządzaniem pracownikami pracującymi zdalnie poza granicami kraju. Przygotowanie do wdrożenia workation w firmie należy rozpocząć od kwestii różnic w przepisach prawa w zakresie pracy zdalnej i workation. A te są zasadnicze.

Praca zdalna w Polsce jest uregulowana w Kodeksie pracy oraz w ustawie o pracy zdalnej, która weszła w życie w ramach tarczy antykryzysowej na skutek pandemii COVID-19. Nie ma zaś bezpośredniej regulacji dotyczącej workation, dlatego planując wdrożenie, należy się opierać na przepisach dotyczących pracy zdalnej oraz delegowania pracowników za granicę.

Działania zgodnie z prawem

Wdrożenie workation w firmie może być świetnym sposobem na zwiększenie zaangażowania i satysfakcji pracowników, ważne, aby uwzględnić w nim niezbędne wymogi prawne. W tym celu należy wziąć pod uwagę następujące elementy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00