Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2015-05-29

Czy można skutecznie zapobiegać mobbingowi?

Sytuacje związane z mobbingiem są bardzo trudnym doświadczeniem dla całej organizacji. Dlatego ważne jest, aby przeciwdziałać na wczesnych etapach rozwoju sytuacji przemocowych, a najlepiej zapobiegać im przez właściwe kształtowanie zasad relacji międzyludzkich w środowisku pracy, czyli tworzyć prawidłową kulturę organizacyjną.

Istnieje wiele form, postaci, rodzajów mobbingu, a co za tym idzie, prób jego klasyfikacji. Definicja kodeksowa nie wyróżnia żadnych z nich, ale poprzez swój bardzo duży poziom ogólności, użycie niedookreślonych zwrotów i krótki wykaz warunków koniecznych, obejmuje prawdopodobnie całość spektrum tego zjawiska, choć nie stawia przed diagnostami łatwego zadania.

Uchwycić i trafnie zdiagnozować

Rzetelne zbadanie mobbingu jest bardzo trudne z powodu samej istoty, złożoności tego zjawiska oraz z powodu trudności w operacjonalizacji jego legalnej definicji, a tę trzeba mieć przede wszystkim na uwadze na każdym etapie badania mobbingu. Sąd Najwyższy niejednokrotnie orzekał (np. wyrok SN z 10 października 2012 r., II PK 68/12), że do stwierdzenia tego zjawiska konieczne jest łączne spełnienie wszystkich warunków zapisanych w definicji kodeksowej. A zatem, dzieląc definicję na poszczególne warunki, mobbing to działania lub zachowania:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00