Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-09-24

Nowelizacja prawa dotyczącego rozliczania i organizacji czasu pracy

Elastyczne zasady

23 sierpnia weszła w życie kolejna już w tym roku nowelizacja Kodeksu pracy - tym razem w zakresie czasu pracy. Zmiana ta ma prowadzić do uelastycznienia zasad rozliczania czasu pracy i z założenia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracodawców. Budzi ona jednocześnie sprzeciw związków zawodowych, wskazujących, że wprowadzana jest praca na rozkaz czy brak przewidywalności co do godzin pracy i wysokości wynagrodzenia. Co uległo zmianie?

Omawiana zmiana dotyczy przede wszystkim długości okresów rozliczeniowych i ruchomego czasu pracy. Wskazuje się, że dzięki wprowadzeniu dłuższych okresów rozliczeniowych pracodawcy będą mogli skuteczniej dopasować czas pracy swoich pracowników do ich aktualnej sytuacji wynikającej z uwarunkowań rynkowych, liczby zawartych kontraktów i ilości zamówień. Dłuższy czas na rozliczenie średniego czasu pracy danej osoby w okresie rozliczeniowym umożliwi odpowiednie wydłużanie i skracanie pracy pracowników w kolejnych dniach, tygodniach czy miesiącach, w zależności od zapotrzebowania pracodawcy.

Wprowadzenie ruchomych godzin rozpoczynania i kończenia pracy może natomiast ułatwić pracodawcy taką organizację czasu pracy, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby klientów i kontrahentów. Jednocześnie możliwość wyboru przez samego pracownika godzin, w jakich będzie rozpoczynał pracę, może ułatwić godzenie spraw zawodowych ze sprawami życia prywatnego.

12-miesięczny okres rozliczeniowy

Dotychczas standardowo stosowany okres rozliczeniowy nie mógł przekraczać czterech miesięcy i wielu pracodawców wybierało dłuższe - trzy- lub czteromiesięczne okresy rozliczeniowe. Jedynie w określonych w przepisach prawa przypadkach okres rozliczeniowy mógł zostać wydłużony do sześciu miesięcy (w rolnictwie, hodowli, przy pilnowaniu mienia i ochronie osób) lub do 12 miesięcy (jeżeli było to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00