Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-09-24

Kto zapłaci najwięcej

Uporczywe i długotrwałe nękanie i zastraszanie pracownika, a więc zespół działań, które nazywamy mobbingiem czy też terrorem psychicznym w miejscu pracy, w konsekwencji powoduje szereg niekorzystnych skutków dla psychiki ofiary, a w dalszej kolejności również dla jej zdrowia fizycznego. Skutki mobbingu uderzają zresztą nie tylko w samą ofiarę. W mniejszym lub większym stopniu dotyczą również osób jej najbliższych.

Romuald Romański

Autor jest doktorem z dziedziny historii prawa administracyjnego, docentem w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowica w Płocku. Ma ukończone studia podyplomowe z dziedziny prawa sądowego i specjalizuje się w prawie gospodarczym, handlowym i prawie pracy. Jest autorem wielu książek i artykułów. Przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora Biura Analiz Ekonomiczno-Prawnych w Warszawie.

Kontakt: romuald@vip.interia.pl

Najszybciej skutki mobbingu pojawiają się w sferze psychiki osoby mobbowanej. Zdaniem psychologów, wśród konsekwencji psychicznych mobbingu można wyróżnić takie, które ujawniają się natychmiast po każdym akcie psychicznego terroru, jak również takie, które pojawiają się dopiero po pewnym czasie, stanowiąc reakcję organizmu na silny, często powtarzający się stres.

Zmiany psychiczne i fizyczne

Do krótkoterminowych skutków mobbingu zaliczamy między innymi stany emocjonalne, takie jak: gniew, lęk, bezradność, depresja, poczucie winy, rezygnacja, apatia i wreszcie zaniżone poczucie własnej wartości. Skutki odległe to z kolei: postępująca utrata energii życiowej, coraz częstsze i silniejsze stany depresyjne, zaburzenia snu, zaburzenia lękowe, zespół wypalenia zawodowego, nerwica, poczucie alienacji itd. Mogą również pojawić się problemy małżeńskie - lub nawet szerzej - rodzinne. Ofiara czuje się coraz gorzej, boi się przychodzić do pracy, a do tego zadręcza domowników i przyjaciół opowiadaniem o swoich problemach. Jest przekonana o tym, że nikt się nią nie interesuje i nikt nie zamierza jej pomóc. W konsekwencji pojawiają się dość często myśli i próby samobójcze. Czasem jedynie pozorowane, gdyż ofiara stara się zwrócić w ten sposób uwagę otoczenia na swoje problemy, czasem jednak zupełnie na poważnie. Zarówno jedne, jak i drugie mogą zresztą zakończyć się śmiercią osoby zniszczonej psychicznie mobbingiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00