Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-08-25

Kto kat, kto ofiara?

Jak wynika z badań przeprowadzonych w czerwcu 2007 r. przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi niemal 30 proc. badanych przedstawicieli różnych zawodów stwierdziło, że w ostatnich 12 miesiącach było poniżanych i ostentacyjnie lekceważonych przez swoich szefów. Potwierdzają to również wcześniejsze wyniki badań CBOS dla całego kraju, z których wynika, że z podobnym traktowaniem zetknęło się około 32 proc. ankietowanych pracowników. Czy wszyscy oni byli ofiarami mobbingu?

Romuald Romański

Autor jest doktorem z dziedziny historii prawa administracyjnego, docentem w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowica w Płocku. Ma ukończone studia podyplomowe z dziedziny prawa sądowego i specjalizuje się w prawie gospodarczym, handlowym i prawie pracy. Jest autorem wielu książek i artykułów.

Przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora Biura Analiz Ekonomiczno-Prawnych w Warszawie.

Kontakt: romuald@vip.interia.pl

Mobbing jest szczególnym rodzajem konfliktu. Konflikty w miejscu pracy występują dość często, a przyczyn ich powstawania jest bardzo dużo. Mobbing różni się jednak zdecydowanie od innych konfliktów przede wszystkim tym, że w jego przypadku tylko jedna strona jest zainteresowana dojściem do porozumienia - to ofiara mobbingu. Natomiast prześladowca dąży do zaszkodzenia drugiemu pracownikowi, poniżenia go, naruszenia jego godności, a także przekreślenia jego dorobku życiowego i kariery zawodowej. Najczęściej chce go wręcz wyeliminować ze środowiska, w którym funkcjonuje.

DEFINICJA

Określenie mobbing wywodzi się z języka angielskiego, w którym mob jako rzeczownik oznacza tłum, motłoch, gawiedź, tłuszczę lub hałastrę, natomiast w czasowniku znaczy rzucanie się na kogoś (przez tłum), tłoczenie się, również linczowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00