Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-04-24

Rekrutacyjna dyskryminacja

Kodeksowy zakaz dyskryminacji obejmuje ochroną nie tylko członków załogi, ale również kandydatów do pracy. Pracodawcy przeprowadzający rekrutację powinni zatem szczególnie uważać, aby nie naruszyć zasady równości szans w zatrudnieniu również wobec osób, które być może nigdy nie będą ich pracownikami. Błędy popełnione w ofertach pracy, rozmowach kwalifikacyjnych lub testach psychologicznych mogą skutkować kosztownym procesem sądowym.

Maciej Chakowski

Autor jest prawnikiem, doktorantem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i wspólnikiem w firmie szkoleniowo-doradczej C&C Chakowski&Ciszek.

Kontakt: m.chakowski@cc.info.pl

Przemysław Ciszek

Autor jest prawnikiem, wspólnikiem i wykładowcą w firmie szkoleniowo-doradczej C&C Chakowski&Ciszek.

Kontakt: p.ciszek@cc.info.pl

Zgodnie z art. 18 k.p. pracodawca jest zobowiązany do równego traktowania kandydatów do pracy i niedyskryminowania ich ze względu m.in. na płeć, niepełnosprawność, wiek i wyznanie. W praktyce najczęściej do przekroczenia prawa dochodzi wówczas, kiedy o przyjęciu do firmy decydują dwa pierwsze z wymienionych czynników. Pracodawca, w przypadku naruszenia takiego zakazu, będzie musiał wypłacić danej osobie odszkodowanie w kwocie nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, przy czym kodeks pracy nie określa w tym przypadku maksymalnej sumy. Ostateczna wysokość tego rodzaju zadośćuczynienia jest bowiem ustalana przez sąd pracy stosownie do okoliczności całej sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00