Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Wypowiedzenie ważne i skuteczne

Jaką wykładnię prawa powinni stosować pracodawcy w różnych sytuacjach związanych z wręczeniem wypowiedzenia umowy o pracę? Czy lepiej jest wręczyć wypowiedzenie pracownikowi bezpośrednio, czy wysłać je pocztą? Co zrobić, kiedy podwładny zamiast przyjąć do wiadomości rozwiązanie umowy o pracę, przedstawi zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do wykonywania swoich obowiązków?

Iwona Jaroszewska-Ignatowska
Autorka jest radcą prawnym, specjalistą prawa pracy; jest wykładowcą w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie.
Kontakt: personel@infor.pl
Niekiedy pracodawca nie wręcza wypowiedzenia w firmie, lecz decyduje się na jego wysłanie pod adresem domowym pracownika. Najlepiej tego dokonać za pośrednictwem poczty (nie kurierem), listem poleconym, za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Należy wysłać dokumenty pod adresem, który został podany przez pracownika jako przeznaczony do korespondencji i znajduje się w jego aktach osobowych.
ORZECZNICTWO
• Wyrok SN z 11 grudnia 1996 roku (sygn. akt I PKN 36/96, OSNAPiUS z 1997 r., z. 14, poz. 251):
Złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia (a zatem także o wypowiedzeniu umowy) jest skuteczne także wówczas, gdy pracownik, mając realną możliwość zapoznania się z jego treścią, z własnej woli nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej to oświadczenie. Orzeczenie to należy stosować także do wypowiedzenia umowy o pracę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00