comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-10-25
Cudzoziemcy pracujący nad Wisłą
Po 1 maja bieżącego roku obywatele wielu krajów członkowskich Unii Europejskiej, którzy chcą zatrudnić się w Polsce muszą dysponować zezwoleniem na pracę wydanym przez właściwego wojewodę. Obowiązek ten nie dotyczy przedstawicieli Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Państwa te nie zamknęły bowiem swoich rynków pracy przed naszymi rodakami. W stosunku do pozostałych krajów Wspólnoty - poza państwami, które wraz z nami wstąpiły do Unii - Polska zastosowała, kierując się zasadą wzajemności, ograniczenia w zatrudnieniu.
Adam Kamiński
Autor jest specjalistą ds. prawnych w Centrum Euro Info w Białymstoku.
Kontakt: kaminski@post.pl
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców w Polsce, inaczej traktowani są w sprawach związanych ze świadczeniem pracy obywatele Unii Europejskiej, a inaczej - z pozostałych krajów. Różne też są procedury dotyczące zatrudniania poszczególnych osób, przykładowo korespondenta zagranicznego, nauczyciela akademickiego, czy też dyrektora generalnego przedstawicielstwa firmy w naszym kraju.
Kryteria świadczenia pracy
Dla cudzoziemców z UE za kryterium określające zakres swobody w świadczeniu pracy na terenie Polski przyjęto obywatelstwo. Wobec pracowników z innych krajów zastosowano kryterium rodzajowe. W stosunku do niektórych zawodów prawo w ogóle nie wymaga uzyskiwania zezwolenia, a w przypadku innych obowiązują procedury uproszczone. Polegają one na pominięciu pewnych wymagań w trakcie postępowania o otrzymanie zgody na pracę.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka