Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-03-27

Problemy małych firm w rozliczeniach z ZUS (cz. 1)

Rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych są trudnym aspektem działalności gospodarczej. Wpływają na to zarówno nieklarowne, często zmieniające się, prawo, jak i skomplikowane procedury. Duże znaczenie ma również to, że małe firmy oszczędzają na profesjonalnej obsłudze w tym zakresie. Poniższy tekst przedstawia zagadnienia, z którymi małe firmy miewają największe problemy.

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE
Od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2004 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 8,25 proc. podstawy wymiaru. Przypomnieć należy, że składka będzie zwiększana o 0,25 proc. rocznie aż do 1 stycznia 2007 r., kiedy osiągnie poziom 9 proc. podstawy wymiaru (art. 21 ust. 1 i art. 199 ustawy z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia - Dz.U. Nr 45, poz. 391 ze zm.).
Stosownie do art. 23 ust. 1 tej ustawy do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z następującymi zastrzeżeniami:
• przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz nie stosuje się ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. ograniczenia do kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00