Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-03-27

Koszula dla pracownika i koszt dla pracodawcy

Jeden z naszych Czytelników przesłał do redakcji prośbę o omówienie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych zakupu koszul i garniturów dla przedstawicieli handlowych. Problem ten jest istotny dla wielu przedsiębiorców. Jednym z elementów wizerunku firmy jest bowiem prezencja jej przedstawicieli. Dlatego też wielu przedsiębiorców przywiązuje dużą wagę do należytego wyglądu pracowników, inwestując w image firmy. Organy podatkowe często jednak kwestionują zasadność zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup odzieży dla pracowników.

PRZECIW
Przedstawiciele organów podatkowych uważają, iż garnitur jest rzeczą typowo osobistą i dlatego jego zakup nie może zostać zaliczony do kosztów prowadzonej działalności. Wydatek na nabycie ubrania dla pracownika nie ma żadnego związku z osiąganym przez przedsiębiorstwo przychodem. Ponadto powszechną praktyką jest świadczenie pracy we własnych ubraniach - pracodawca nie ma obowiązku ich finansowania.
Niestety, to niekorzystne dla podatników stanowisko ma oparcie w części orzecznictwa sądowego. Przykładowo, w wyroku z 16 grudnia 1999 r. (sygn. akt I SA/Kr 717/98) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził: „wyposażenie pracownika w ubiory niebędące ubraniem ochronnym nie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Pracownicy winni ubierać się sami, a jeśli pracodawca chce, by wyglądali odpowiednio ubrani, niech stawia pracownikom odpowiednie wymagania poparte odpowiednim wynagrodzeniem”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00