comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-03-13
Wybrana problematyka zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym
Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym stanowi istotne źródło analizy struktury i dynamiki aktywów netto. Światowa praktyka rachunkowości w tym zakresie wyróżnia kilka wariantów prezentacji informacji w kapitale własnym:
1) sprawozdanie z kapitału własnego,
2) sprawozdanie z zysków zatrzymanych,
3) sprawozdanie z wyniku oraz zysków zatrzymanych,
4) zestawienie zmian w kapitale.
CEL SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW KAPITAŁÓW
W przeciwieństwie do rachunku zysków i strat, grupującego procesy mające wpływ na zysk, sprawozdanie z przepływów kapitałów uwzględnia dodatkowo wielkości, które nie pozostają w bezpośrednim związku z wynikiem finansowym.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadziła (art. 48a) do sprawozdawczości bilansowej nowy element informacyjny - zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym. Intencją ustawodawcy było wyłączenie przedmiotowych danych z informacji dodatkowej w celu ich systematyzacji i uszeregowania w ramach właściwej struktury bilansu. Wzór zestawienia, stanowiący załącznik do ustawy, ma charakter dynamiczny, bowiem opisuje zmiany i wpływ głównych pozycji różniących stan kapitału własnego na początek i na koniec okresu sprawozdawczego. Dotychczasowymi podmiotami zobligowanymi do prezentacji przedmiotowych informacji były spółki giełdowe, pozostające w publicznym obrocie od 1999 r. Analogicznie do rozwiązań międzynarodowych, zakres operacji źródłowych podlegających prezentacji dotyczył:
- wpływu skutków przeszacowań rzeczowych aktywów trwałych i inwestycji (art. 31 ust. 4, art. 35 ust. 4, 5 i 6 ustawy o rachunkowości),
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie