Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-29

Prawa i obowiązki płatników składek

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nałożyła na osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązek ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego. Ubezpieczenie chorobowe jest dla tych osób dobrowolne i następuje na wniosek zainteresowanego. Mimo kilkuletniego obowiązywania ustawy wciąż napływają do redakcji pytania od płatników składek, często dotyczące zbiegu tytułów do ubezpieczeń lub prawa do ich kontynuacji. Poniżej prezentujemy kilka pytań, które ostatnio wpłynęły do „DP”, oraz odpowiedzi, jakich udzielił na nie nasz specjalista.

Rozpoczynając działalność 1 grudnia 2003 r., złożyłam zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 15 grudnia 2003 r. Dowiedziałam się, że nie mogę tak postąpić, gdyż nie można na jednym zgłoszeniu podawać różnych dat objęcia ubezpieczeniami. Czy to prawda?
Tak, ponieważ obowiązkowym ubezpieczeniom (emerytalnemu, rentowym, wypadkowym, jak również ubezpieczeniu zdrowotnemu) podlega Pani od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności, a więc od 1 grudnia 2003 r., zaś do dobrowolnego ubezpieczenia w przedstawionym przypadku może Pani przystąpić 15 grudnia 2003 r. (data wskazana we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem), nie wcześniej jednak niż w dniu złożenia wniosku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00