comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-12-20
Podstawa przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego (cz. 2)
W pierwszej części opracowania („Doradca Podatnika” nr 48) w szczegółowy sposób omówiliśmy zagadnienia zaświadczeń lekarskich (w tym ich kontroli), wystawianych na druku ZUS ZLA, będących podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego, oraz obowiązki małych firm (zgłaszających do ubezpieczenia chorobowego mniej niż dwudziestu ubezpieczonych) do sporządzania odpowiedniej dokumentacji w przypadku choroby pracownika.
W drugiej części prezentujemy m.in. obowiązki płatnika w zakresie przygotowania właściwych dokumentów w przypadku choroby zleceniobiorcy, przedłużenia okresu zasiłkowego, stosowania zastępczej asygnaty zasiłkowej, karty zasiłkowej i listy płatniczej.
ZUS Z-3a - ZAŚWIADCZENIE PŁATNIKA SKŁADEK
Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3a jest dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem.
Osoby niebędące pracownikami - zgodnie z ustawą zasiłkową - to m.in.:
- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
- osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
- osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
- osoby wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka