Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-05-03

Świadczenia pieniężne przy dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym osób prowadzących działalność gospodarczą

Ubezpieczenie chorobowe, do którego osoby prowadzące działalność pozarolniczą mają prawo przystąpić na zasadach dobrowolności, budzi dużo emocji. Swoboda wyboru przystąpienia do przedmiotowego ubezpieczenia wyróżnia je spośród innych. Jej konsekwencje bywają jednak często szkodliwe dla samych ubezpieczonych. Wielu bowiem uznaje, iż - skoro nie istnieje ustawowy obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe - nie warto dobrowolnie zgłaszać się do niego i podwyższać kwoty opłat i tak już wysokich składek ubezpieczeniowych. Często jednak próby zmniejszenia kosztów prowadzonej działalność doprowadzają do sytuacji, gdy - w przypadku choroby czy urodzenia dziecka, a tym samym niezdolności do prowadzenia działalności - osoba prowadząca działalność pozostaje bez środków na utrzymanie.

Warto więc, podejmując decyzję o przystąpieniu - bądź nie - do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, dokonać dokładnej analizy kosztów, jakie poniesiemy w przypadku kłopotów zdrowotnych.
Poniżej przedstawione zostaną, w sposób jak najbardziej szczegółowy, ale i możliwie przystępny, zasady podlegania ubezpieczeniu chorobowemu osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz zasady opłacania składek na to ubezpieczenie, a także zasady ustalania, wypłaty oraz wysokość zasiłków uregulowanych przepisami ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.), zwanej dalej ustawą zasiłkową.
DEFINICJA OSOBY PROWADZĄCEJ POZAROLNICZĄ DZIAŁALNOŚĆ ORAZ ZASADY OPŁACANIA SKŁADEK NA UBEZPIECZENIE CHOROBOWE
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych osobą prowadzącą pozarolniczą działalność jest:
1) osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
2) twórca oraz artysta,
3) osoba prowadząca działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz której dochody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00