comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-02-01
Wyliczenie wielkości odroczonego podatku dochodowego za 2002 r. (cz. 2)
W poprzedniej części artykułu („DP” nr 4) przedstawione zostały mechanizmy tworzenia rezerwy na podatek dochodowy metodą bilansową i wynikową oraz wartości bilansowa i podatkowa aktywów i pasywów.
REZERWA I AKTYWA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO
W art. 37 ust. 4 i 5 ustawy o rachunkowości sprecyzowano okoliczności tworzenia rezerwy i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego należy utworzyć wtedy, gdy na dzień bilansowy występują dodatnie różnice przejściowe. Oznacza ona, że jednostka zapłaci w przyszłości podatek dochodowy w wysokości iloczynu wartości dodatnich różnic przejściowych i stawki podatku dochodowego stosowanej w roku powstania obowiązku podatkowego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego należy ujawnić, gdy na dzień bilansowy występują ujemne różnice przejściowe lub strata podatkowa, możliwa do odliczenia w przyszłości od podstawy opodatkowania. Oznaczają one, że jednostka pomniejszy w przyszłości zapłatę podatku dochodowego w wysokości iloczynu wartości ujemnych różnic przejściowych i stawki podatku dochodowego w roku powstania obowiązku podatkowego (lub w przypadku straty podatkowej iloczynu wartości straty i stawki podatku dochodowego).
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie