Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-04-28

Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą

DOBROWOLNE UBEZPIECZENIE CHOROBOWE

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.).

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, zgodnie z art. 14 powołanej ustawy, powstaje nie wcześniej niż od dnia, w którym zgłoszony został wniosek o objęcie tym ubezpieczeniem. Może powstać później, od dnia wskazanego we wniosku. Zatem nie obejmuje się dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym z okresem wstecznym. Dobrowolne ubezpieczenie, w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jest bardziej rygorystyczne niż ubezpieczenie obowiązkowe. Znajomość tych zasad jest ważna dla zapewnienia sobie prawa do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

Przy dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym osób prowadzących działalność gospodarczą ważne jest nie tylko zgłoszenie do tego ubezpieczenia, ale także właściwe opłacenie składki na to ubezpieczenie. Właściwe, to znaczy w ustawowym terminie i we właściwej wysokości – przynajmniej minimalnej. Opóźnienie w opłaceniu składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, nawet jeżeli jest tylko jednodniowe, powoduje ustanie tego ubezpieczenia z mocy ustawy. Ustaje ono od pierwszego dnia miesiąca, za który opóźniono opłacenie składki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00