Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-31

Ustalanie okresu zasiłkowego

Ustalanie okresu zasiłkowego

Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy Państwu publikację, w której autorka przedstawia jedno z ciekawszych zagadnień omawianych na seminarium zorganizowanym przez Redakcję w lutym br.

Na mocy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.) zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez okres sześciu miesięcy (180 dni). Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą (oznaczoną w zwolnieniu lekarskim kodem literowym „D”), zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 9 miesięcy (270 dni).

NIEPRZERWANA NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY

Niezdolność do pracy może być nieprzerwana, ale mogą też występować przerwy w tej niezdolności. Otóż do jednego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, nawet jeżeli zostały spowodowane różnymi chorobami.

PRZYKŁAD

Ubezpieczony był niezdolny do pracy nieprzerwanie od 12 marca do 7 września. W okresie niezdolności ubezpieczony był chory z powodu różnych przyczyn: od 12 marca do 29 kwietnia z powodu choroby serca, od 20 kwietnia do 20 sierpnia z powodu złamania kończyn dolnych oraz od 21 sierpnia do 7 września – ponownie z powodu choroby serca. W tym przypadku przyczyny niezdolności do pracy nie mają znaczenia. Niezdolność do pracy była nieprzerwana, a zatem jest wliczana do jednego okresu zasiłkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00