Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-08-21

Poradnia ze sprawozdawczości

Regionalna izba obrachunkowa wykazała w kontroli, że dane w zakresie wykonanych przychodów w sprawozdaniu Rb-NDS z tytułu kredytu są w innej kwocie niż dane z ewidencji konta 134. Różnica to ok. 100 tys. zł. RIO zgłosiła sprawę do rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Czy wójtowi grozi odpowiedzialność?

Z podanego stanu faktycznego należy wnioskować, że jest rozbieżność pomiędzy danymi wykazanymi w Rb-NDS (sprawozdanie o nadwyżce/deficycie jednostki samorządu terytorialnego) a danymi ujmowanymi w ewidencji księgowej, czyli na koncie 134 „Kredyty bankowe”.

Niezbędne będzie odniesienie się do przepisów załącznika nr 37 (Instrukcja sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego) do rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Na uwagę zasługuje par. 12 pkt 5 instrukcji, z którego wynika, że w sprawozdaniu o nadwyżce/deficycie jednostki samorządu terytorialnego dane po stronie wykonania, dotyczące przychodów z tytułu:

  • kredytów, pożyczek, emisji papierów wartościowych (z wyłączeniem przeznaczonych na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego) ‒ zawierają łączne kwoty dla poszczególnych tytułów i powinny być zgodne z danymi wynikającymi z urządzeń księgowych za dany okres sprawozdawczy,
  • spłat udzielonych pożyczek, prywatyzacji majątku ‒ powinny być zgodne z wykonanymi przychodami wynikającymi z urządzeń księgowych za dany okres sprawozdawczy.

W analizowanej sprawie znaczenie ma również par. 9 ust. 1‒2 ww. rozporządzenia. Zgodnie z nimi, po pierwsze, kierownicy jednostek, kierownicy jednostek obsługujących i naczelnicy urzędów skarbowych muszą sporządzać sprawozdania rzetelnie i prawidłowo pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym. Po drugie, kwoty wykazane w sprawozdaniach powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej.

Na szczególną uwagę zasługuje też orzeczenie Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych z 6 kwietnia 2023 r. (sygn. akt BDF1.4800.11.2022). Komisja uznała odpowiedzialność burmistrza miasta za: „wykazanie w sprawozdaniach Rb-NDS o nadwyżce/deficycie jednostki samorządu terytorialnego za okres od początku roku (...) danych w zakresie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00