Poradnia kadrowa
- Czy nieprawidłowe sporządzenie sprawozdania finansowego może być podstawą do dyscyplinarnego zwolnienia głównej księgowej
- Dlaczego praca po godzinach nie zawsze będzie traktowana i rozliczana jako wykonywana w nadgodzinach
- Czy pracodawca musi żądać od pracownicy zaświadczenia o ciąży, aby mogła korzystać z uprawnień
Nasza główna księgowa wadliwie sporządziła sprawozdanie finansowe oraz wiele innych ważnych dokumentów wpływających na wysokość podatku. Poinformował nas o tym inny pracownik, który wykrył te nieprawidłowości. Czy możemy zwolnić księgową dyscyplinarnie?
Podstawy zwolnienia dyscyplinarnego zostały określone w art. 52 ust. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.), z którego wynika, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika m.in. w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.
Odpowiedzialność głównych księgowych w kontekście opisanego sposobu rozwiązania stosunku pracy nie była dotychczas często przedmiotem ocen prawnych w orzecznictwie sądowym.
Można odnotować stanowisko z wyroku Sądu Najwyższego z 22 marca 2016 r. (II PK 37/15), w którym sąd wyjaśnił m.in., że wadliwe księgowanie, które trwało i nie było poprawiane przez główną księgową, może być podstawą rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, z jej winy.