Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-08-01

opinia

Dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń nie taka straszna, jak o niej mówią

Wielu pracodawców obawia się, co przyniesie im wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Dyrektywa ta musi zostać wdrożona przez państwa członkowskie UE do 7 czerwca 2026 r. Ma na celu m.in. zmniejszenie luki płacowej, która w UE w 2022 r. wyniosła 13 proc.

Pracodawcy powinni rozpocząć przygotowania do wdrożenia zasad wynikających z dyrektywy w swoich firmach już teraz, aby płynnie dostosować się do nowych regulacji, co pozwoli uniknąć potem wielu kłopotów.

Trzy mity

Wśród przedsiębiorców oraz pracowników krążą różne mity dotyczące wdrożenia tej dyrektywy. Pierwszy to taki, że pracodawcy będą musieli ujawniać wynagrodzenia wszystkich pracowników. Jednak dyrektywa wymaga jedynie ujawniania średnich wynagrodzeń w podziale na płeć oraz informacji o kryteriach wynagradzania (art. 6 i 7 dyrektywy). Zakazuje także klauzul tajności wynagrodzeń w umowach, ale to wcale nie oznacza konieczności ujawniania indywidualnych wynagrodzeń każdego pracownika (art. 7 ust. 5 dyrektywy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00