Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-06-26

Wsparcie rozwoju miast średnich

Rząd Prawa i Sprawiedliwości po dojściu do władzy zmienił wizję i model rozwoju kraju, zastępując poprzedni – polaryzacyjno-dyfuzyjny – nowym modelem rozwoju, określonego jako rozwój odpowiedzialny oraz społecznie i terytorialnie zrównoważony. Pełny wyraz tej zmianie dano w opracowanej i przyjętej w 2017 r. przez Radę Ministrów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.)

W SOR podkreślono potrzebę przywracania roli średnich miast jako ważnych centrów aktywności społecznej i gospodarczej oraz konieczność ukierunkowanej interwencji dla tych, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze.

Sieć polskich miast na tle Europy charakteryzuje się unikalnym w skali kontynentu, wysokim stopniem policentryczności. Warszawa nie ma tak dominującej przewagi nad innymi miastami metropolitarnymi (min. 400 tys. mieszkańców) i miastami regionalnymi jak stolice w innych krajach. Polski system miast ma zrównoważoną strukturę wielkościową i kilkustopniową hierarchiczność. Oprócz miasta centralnego mamy metropolie, miasta wojewódzkie, miasta subregionalne, miasta będące stolicami powiatów i pozostałe miasta lokalne. Łącznie w 2021 r. w Polsce były 954 miasta, w tym miast małych, poniżej 20 tys. mieszkańców – aż 737, a powyżej 100 tys. mieszkańców – tylko 37 miast. Jeżeli patrzymy na mapę Polski, to widzimy, że rozmieszczenie miast jest równomierne, i nawet gdy weźmiemy pod uwagę miasta większe (powyżej 200 tys. mieszkańców), to są one geograficznie rozproszone na terenie całego kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00