Artykuł
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych budynków pełne wątpliwości
Czy fikcyjne zgłoszenie budowy nowego budynku mieszkalnego przez sąsiada zablokuje budowę dużych magazynów i budynków produkcyjnych? Czy plac zabaw zawsze powinien mieć osobne ogrodzenie? Jaka powinna być wysokość żywopłotu wokół niego, jeśli ma stanowić ogrodzenie? To tylko niektóre problemy i wątpliwości, z którymi organy administracji architektoniczno-budowlanej, inwestorzy i projektanci będą musieli się zmierzyć po 1 sierpnia 2024 r.
Z początkiem sierpnia wejdą w życie ważne zmiany w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1225; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 726; dalej: r.w.t.). Wpłyną one bezpośrednio na sporządzanie projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego, które zatwierdza organ administracji architektoniczno-budowlanej w decyzji o pozwoleniu na budowę. Nowe przepisy już teraz budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych. Wskazujemy kilka najbardziej istotnych.
czy fikcyjne inwestycje zablokują budowę budynków produkcyjnych lub magazynowych
Nowy par. 12 ust. 11 r.w.t. wskazuje, że budynek produkcyjny lub magazynowy o powierzchni zabudowy przekraczającej 1000 mkw., uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy par. 13 r.w.t. (naturalne oświetlenie pomieszczeń), par. 60 r.w.t. (minimalny czas nasłonecznienia pomieszczeń) i par. 271‒273 r.w.t. (usytuowanie budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe), należy sytuować ścianą w odległości nie mniejszej niż 30 m od ściany:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right