Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-06-13

rozliczenia

Łatwiej obliczyć zasiłek dla zleceniobiorcy niż pracownika

Przychodu za miesiące, których zatrudniony na zlecenie nie przepracował w całości, nie uzupełniamy, ale uwzględniamy go w wysokości faktycznie wypłaconej. Ponadto inaczej niż przy umowie o pracę płatnik nie musi rozstrzygać, które składniki wynagrodzenia wliczyć do podstawy zasiłkowej

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Nie ma znaczenia, czy jest to ubezpieczenie dobrowolne czy obowiązkowe. Jednak od charakteru tego ubezpieczenia zależy długość okresu wyczekiwania na zasiłek. Chodzi o niezbędny czas pozostawania w nieprzerwanym ubezpieczeniu od ryzyka choroby, aby nabyć prawo do świadczenia.

Przy ubezpieczeniu dobrowolnym, a takie dotyczy osób, które wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia, okres wyczekiwania wynosi 90 dni. Do tego okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego również jest traktowany jako okres ubezpieczenia chorobowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00