Poradnia ubezpieczeniowa
- Czy dodatek uzupełniający do zasiłku macierzyńskiego wypłacany przez pracodawcę jako benefit jest oskładkowany
- W jakich przypadkach lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie na okres rozpoczynający się po dniu badania
- Dlaczego dla prawa do renty rodzinnej dla rozwiedzionej małżonki nie ma znaczenia wysokość wcześniej otrzymywanych alimentów
Zamierzamy wprowadzić dla naszych pracowników benefit w postaci dodatku uzupełniającego do zasiłku macierzyńskiego przez część urlopu rodzicielskiego. Podobny dodatek funkcjonuje już u nas w odniesieniu do zasiłku chorobowego. Czy dodatek do zasiłku macierzyńskiego także będzie korzystał ze zwolnienia ze składek?
Składki od takiego dodatku nie będą należne, ale na innej podstawie prawnej niż zwolnienie ze składek dodatku do zasiłku chorobowego.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) oraz par. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Za przychody ze stosunku pracy uznaje się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszystkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Przychodem pracownika są również wszelkiego rodzaju świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika i wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.