PROBLEM
W jaki sposób przyjmować trzynastkę do podstawy wymiaru zasiłków w razie płatnych zwolnień od pracy
Pracownik samorządowy zachorował w marcu 2024 r. Otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze miesięczne, dodatek stażowy oraz premie miesięczne zmienne, pomniejszane za okresy nieobecności z powodu choroby czy opieki nad chorym członkiem rodziny. Niekiedy otrzymuje też dodatek za pracę w porze nocnej. Przysługuje mu także dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka). Trzynastkę za 2023 r. otrzymał pod koniec lutego br. W 2023 r. miał 20 dni urlopu wypoczynkowego oraz płatne zwolnienia od pracy: z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat (art. 188 kodeksu pracy) – dwa dni – i jeden dzień urlopu okolicznościowego. Trzynastka została obliczona z wynagrodzeń za czas wykonywania pracy. W jakiej jednak wysokości przyjąć ją do podstawy wynagrodzenia chorobowego za marzec 2024 r. ‒ czy w jakiś sposób uzupełnić?
odpowiedź
Należy w tej sytuacji przyjąć 1/12 pełnego dodatkowego wynagrodzenia rocznego, włącznie z wynagrodzeniem za dni urlopu okolicznościowego oraz opieki nad dzieckiem do 14 lat.
Składniki miesięczne
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu 12 miesięcy, to podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.