PKW: nowo wybrani włodarze obejmą urzędy dopiero w maju
Chociaż wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast co do zasady powinni złożyć ślubowania w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów, to w tym roku będzie inaczej. Państwowa Komisja Wyborcza zaleciła właśnie komisarzom wyborczym, by ślubowanie włodarzy włączyli do porządku obrad pierwszej sesji nowych rad gmin. Te zaś mogą się odbyć dopiero po 30 kwietnia
Zamieszanie z terminem ślubowania włodarzy wiąże się z przełożeniem terminu wyborów samorządowych z jesiennego na wiosenny. Jednocześnie ustawodawca przedłużył kadencję samorządu, przy czym jej koniec określił, wskazując konkretną datę. Mianowicie w art. 1 ustawy z 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 2418; dalej: ustawa o przedłużeniu kadencji) postanowił, że : „kadencja:
1) rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw,
2) rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy,
3) wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
– która miała upłynąć w 2023 r., ulega przedłużeniu do dnia 30 kwietnia 2024 r.”.
Wyznaczenie tej daty okazało się jednak mieć niefortunne skutki, w tym właśnie dla terminu złożenia ślubowania przez wójta. – Okazało się bowiem, że w efekcie, biorąc pod uwagę brzmienie przepisów ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 40; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1688; dalej: u.s.g.), można wskazać dwa wzajemnie się wykluczające terminy, w którym powinny odbyć się ślubowania nowo wybranych radnych oraz wójtów, burmistrzów lub prezydentów – mówi Mateusz Karciarz, prawnik z kancelarii Jerzmanowski i Wspólnicy.
► Termin wynika z art. 29a w ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że „w celu złożenia przez wójta ślubowania komisarz wyborczy zwołuje sesję rady na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów wójtów na obszarze kraju”. Takie ogłoszenie wyników nastąpiło 10 kwietnia. – A zatem – gdyby brać pod uwagę ten przepis, to do 17 kwietnia powinny się odbyć pierwsza sesja i ślubowanie burmistrzów i wójtów wybranych w I turze – zauważa Mateusz Karciarz. Tylko że w tej sytuacji ślubowanie wójt musiałby złożyć jeszcze przed starą radą. Bo w myśl wspomnianego na wstępie art. 1 ustawy o przedłużeniu kadencji, kadencja starej rady trwa do 30 kwietnia. – Wydaje się nieprawidłowe, by ślubowanie mogło być złożone jeszcze przed rozpoczęciem kadencji [ślubowaniem nowej rady – przyp. red.] – napisał Andrzej Stanisław Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich, w piśmie do PKW zwracającym uwagę na problem.