Samorządy powinny zrobić przegląd zrealizowanych inwestycji pod kątem tego, czy mogą uzyskać na nie wsparcie z IZTM
Paweł Chorąży: JST stoją obecnie przez różnymi wyzwaniami związanymi z zadłużeniem i limitami, które wynikają z ustawy o finansach publicznych. Dlatego jesteśmy gotowi z nimi rozmawiać i próbować dostosować plany spłat pożyczek z Instrumentu Zielonej Transformacji Miast do ich możliwości wynikających z wieloletnich prognoz finansowych
dla kogo
Dla kogo oprócz samorządów przeznaczony jest ogłoszony właśnie nabór na pożyczki wspierające zieloną transformację miast?
Z pożyczek realizowanych w ramach Instrumentu Zielonej Transformacji Miast w ramach Krajowego Programu Odbudowy mogą skorzystać m.in. samorządy, spółki komunalne, podmioty sektora mieszkaniowego (np. spółdzielnie), uczelnie czy instytucje kultury. Przy czym uruchomiony w zeszły piątek nabór jest przeznaczony dla projektów, które nie wiążą się z udzieleniem pomocy publicznej, w tym nie spełniają efektu zachęty. Jednak właśnie zdecydowana większość projektów realizowanych przez samorządy – a wiemy to z rozmów z nimi – są to projekty niekomercyjne, nieposiadające w sobie elementów pomocy publicznej, więc właśnie olbrzymia część tych inwestycji samorządowych prawdopodobnie już od momentu uruchomienia będzie mogła stać się przedmiotem składanych wniosków. Od sierpnia planujemy rozszerzenie naboru na projekty z pomocą publiczną, w tym projekty częściowo komercyjne realizowane przykładowo przez spółki komunalne.
Przypomnijmy zatem, o co chodzi w tzw. efekcie zachęty.
Efekt zachęty – mówimy tutaj o nim wtedy, gdy dane przedsięwzięcie nie byłoby realizowane, gdyby nie była przyznana pomoc publiczna. W przypadku ogłoszonego właśnie naboru w ramach Instrumentu Zielonej Transformacji Miast (dalej: IZTM) uruchomienie projektu może się odbyć od 1 lutego 2020 r. Już obecnie można zgłaszać te wszystkie projekty, które nie są związane z udzieleniem pomocy publicznej i których realizacja rozpoczęła się po wskazanym terminie. A więc projekty zazielenia miast, budowy parków, rewitalizacji terenów zielonych, pomysły związane z „odbetonowaniem” miast – one będą mogły być realizowane już od początku.