Artykuł
Jakie elementy mogą się składać na wynagrodzenie minimalne pracownika
Chcę zatrudnić nowego pracownika do najprostszych prac w firmie. Czy mogę ustalić wynagrodzenie w ten sposób, że wynagrodzenie zasadnicze będzie wynosić 2000 zł, a do tego pracownik otrzyma premię oraz dodatek za lojalność? Czy mogę ustalić na stałe dodatek wyrównujący pensję do minimalnego wynagrodzenia?
Kodeks pracy nie definiuje pojęcia minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie zawiera również definicji wynagrodzenia za pracę. Jednak zasadą prawa pracy zapisaną w art. 13 zd. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) jest prawo pracownika do godziwego wynagrodzenia za pracę, choć również tego pojęcia k.p. nie definiuje. W doktrynie przyjmuje się, że godziwa jest taka pensja, która odpowiada rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględnia ilość i jakość świadczonej pracy ‒ art. 78 par. 1 k.p. (B. Wagner, „Kodeks pracy. Komentarz”, red. B. Wagner, Warszawa 2010, s. 68).
W sprawie tej jest już bogate orzecznictwo. Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 14 września 2018 r., sygn. akt III AUa 343/18, Legalis nr 1841968 orzekł, że wynagrodzenie godziwe to wynagrodzenie należne, właściwe, odpowiednie, rzetelne, uczciwe i sprawiedliwe, zachowujące cechy ekwiwalentności do pracy. Zatem ocena godziwości wynagrodzenia, według sądu, wymaga uwzględnienia okoliczności każdego konkretnego przypadku, a zwłaszcza rodzaju, ilości i jakości świadczonej pracy oraz wymaganych kwalifikacji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right