Trzynastka w pytaniach i odpowiedziach
Do końca marca roku następującego po tym, w którym przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie roczne, powinno zostać ono wypłacone. Za niedotrzymanie tego terminu grozi kara finansowa. Dziś odpowiadamy na kolejne pytania na temat trzynastki
► Jedna z jednostek budżetowych przejęła pracowników likwidowanej jednostki. Która z nich powinna wypłacić pracownikom trzynastkę?
Do wypłaty trzynastki jest zobowiązana jednostka budżetowa przejmująca pracowników, o ile uprzednio nie doprowadziła do zmiany w treści ich stosunków prac i nie wyłączyła tego uprawnienia. Zgodnie z art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Nie dotyczy to tylko tych pracowników, którzy świadczą pracę na innej podstawie niż umowa o pracę (np. na podstawie powołania lub mianowania). Oznacza to przejęcie przez nowego pracodawcę wszystkich – zarówno majątkowych, jak i niemajątkowych – praw i obowiązków wynikających z istniejących stosunków pracy. Tu warto zwrócić także uwagę m.in na uchwałę SN z 4 kwietnia 2000 r. (sygn. akt III ZP 7/00) oraz w wyrok SN z 23 lutego 2005 r., (sygn. akt II PK 65/04). Zarówno w uchwale, jak i w wyroku stwierdził on, że uprawnienie pracowników jednostki sfery budżetowej do dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługującego na podstawie ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek strefy budżetowej (dalej: u.d.w.r.) stanowi element treści stosunków pracy pracowników zakładu pracy będącego taką jednostką przejętego w trybie art. 231 k.p. i wiąże nowego pracodawcę do czasu zmiany treści tego stosunku na podstawie porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego.
W razie przejęcia zakładu pracy nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną dotychczasowych stosunków pracy, ukształtowanych także przez akty normatywne obowiązujące poprzedniego pracodawcę. Przy czym pracodawca powinien pamiętać, że treść stosunku pracy kształtowana jest nie tylko poprzez postanowienia umowy o pracę, ale również poprzez układy zbiorowe pracy oraz powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy.