Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-02-28

Kiedy gmina może zwolnić z obowiązku ponoszenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego

Przedsiębiorca, który jest użytkownikiem wieczystym, ma trudną sytuację finansową. Zwrócił się więc do burmistrza o całkowite zwolnienie z opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste przez okres dwóch lat. Co w tej sytuacji może zrobić burmistrz?

W opisanej sytuacji nie ma podstaw prawnych do zwolnienia z opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Na wniosek przedsiębiorcy możliwe jest jednak rozważenie przesunięcia terminu uiszczenia opłaty w danym roku kalendarzowym.

Na zasadzie wyjątku

Prawo użytkowania wieczystego co do zasady jest odpłatne. Wynika to wprost z art. 238 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) oraz 63 i art. 71 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.). Jest to jednoznacznie uznawane w orzecznictwie –Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 9 czerwca 2022 r. (sygn. akt II SA/Op 94/22) stwierdził, że prawo użytkowania wieczystego ma charakter odpłatny, o czym stanowi art. 238 k.c. cywilnego, zgodnie z którym użytkownik wieczysty uiszcza opłatę roczną przez czas trwania swojego prawa.

!Zmiana terminu płatności opłaty z tytułu użytkowania wieczystego jest możliwa, o ile użytkownik wieczysty złoży stosowny wniosek o ustalenie nowego terminu zapłaty. Może on w nim prosić np. o przesunięcie terminu zapłaty lub o rozłożenie płatności na raty. Niezbędne jest przy tym odpowiednie uzasadnienie prośby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00