Mały ZUS plus i nie tylko
Na początku roku kwestią, która budzi najwięcej wątpliwości, jest zgłaszanie płatników do małego ZUS plus, a więc do ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Mają do niej prawo przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Ulga polega na tym, że mają prawo opłacać składki uzależnione od ich indywidualnego dochodu. Podstawa wymiaru składek nie może być jednak niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, nawet gdy przedsiębiorca notował w poprzednim roku stratę.
Zgodnie z ogólną zasadą do małego ZUS plus należy zgłosić się do końca stycznia, a zgłoszenie polega na wyrejestrowaniu się z ubezpieczeń ze starym kodem i zarejestrowaniu się z nowym, właściwym dla małego ZUS plus (05 90 lub 05 92 [renciści]). Ponadto za styczeń należy złożyć imienny raport miesięczny, a gdy płatnik opłaca składki tylko za siebie – deklarację rozliczeniową, w której zawarte zostaną dane o przychodzie za poprzedni rok.
Niedopełnienie któregokolwiek z tych obowiązków będzie skutkowało brakiem prawa do ulgi i naliczeniem przez ZUS składek od standardowej podstawy, tj. nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. ©℗
O co pytają na szkoleniach
problem Nasz klient korzystał z małego ZUS plus w latach 2019‒2021. Zgłosiliśmy go do tej ulgi także w tym roku, bo spełnił warunki przychodu poniżej 120 tys. zł w 2023 r. Czy postąpiliśmy prawidłowo?
odpowiedź Analizując ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, moim zdaniem należy dojść do wniosku, że jest to działanie nieprawidłowe. Na takim samym stanowisku stoi obecnie także ZUS, chociaż trzeba odnotować, że pojawiają się również głosy przeciwne. W niektórych przypadkach dochodzi do zmiany stanowiska przez ZUS, czego nie można z góry wykluczyć.
Zgodnie z art. 18c ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) z prawa do małego ZUS plus nie mogą skorzystać osoby, które (lub wobec których):