aktualności
KSeF wymaga dostosowania dokumentacji wewnętrznej
Przy wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur są konieczne zmiany w polityce rachunkowości. Chodzi też o odpowiednie zapisy w instrukcji obiegu dokumentów księgowych
Krajowy System e-Faktur (KSeF) został wprowadzany do porządku prawnego, aby umożliwić wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Jego prawidłowe wdrożenie będzie możliwe przy odpowiednim przygotowaniu jednostki. Sęk w tym, że jednostki sektora finansów publicznych na tym etapie mogą napotkać dodatkowe trudności wynikające z konieczności stosowania zapisów np. ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 295; dalej: u.r.) oraz ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1270; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz.1872; dalej: u.f.p.).
Przechowywanie
I tak w świetle np. art. 40 ust. 1 u.f.p. jednostki sektora finansów publicznych prowadzą rachunkowość zgodnie z przepisami o rachunkowości, z uwzględnieniem zasad określonych w u.f.p. Każda jednostka sektora finansów publicznych jest zobowiązana też do uregulowania wewnętrznych zasad (polityki) rachunkowości. I właśnie w nich do 1 lipca br. powinny być już zapisy dotyczące zasad przechowywania i archiwizacji faktur ustrukturyzowanych. Obowiązek ten ciąży na kierownikach jednostek i to oni muszą dopilnować, aby odpowiednio zmienić zapisy polityki rachunkowości w tym zakresie. Data ta nie bez powodu została wskazana, bo właśnie wtedy zaczną też obowiązywać przepisy dotyczące zasad archiwizacji faktur. Chodzi tu o dodany do u.r. art. 73a, który odnosi się do sposobu i okresu przechowywania e-faktur. Ma on charakter dostosowujący obowiązujące przepisy do zmian związanych z wdrożeniem KSeF. Przypomnijmy, że faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w KSeF przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym dokument został wystawiony.