Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-12-07

Czas pracy w 2024 r.: 2008 godzin pracy w 251 dni. Najwięcej przepracujemy w III kwartale, bo aż 520 godzin

W przyszłym roku będziemy pracować o 8 godzin dłużej niż w 2023 r., ale mamy rok przestępny i przez to jeden dzień pracy więcej w lutym. Wymiary miesięczne są bardzo zróżnicowane ‒ od 152 aż do 184 godzin. Najdłużej popracujemy w lipcu i w październiku, a najkrócej w listopadzie. W 2024 r., tak jak i w 2023 r., jedno święto przypadnie w sobotę, a więc będzie obowiązek wyznaczenia w zamian dodatkowego dnia wolnego od pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie załodze pracy zgodnej z wymiarem zatrudnienia, co wynika wprost z art. 94 pkt 2 kodeksu pracy (dalej: k.p.). Realizacji tego celu służy m.in. pojęcie wymiaru czasu pracy, który definiuje liczbę godzin, jaką pracownik powinien przepracować w skali okresu rozliczeniowego. Przyjęty algorytm ustalania wymiaru czasu pracy dotyczy osób zatrudnionych na pełen etat, a więc dla zatrudnionych na jego część należy wielkości wymiarów proporcjonalnie zmniejszyć. Wymiar czasu pracy ogranicza nam liczbę godzin do zaplanowania w harmonogramach czasu pracy w skali okresu rozliczeniowego, gdyż planowanie większej liczby godzin jest traktowane przez Państwową Izbę Pracy jako planowanie nadgodzin, co stanowi wykroczenie.

Obliczanie wymiaru

Wymiar czasu pracy jest pochodną tygodniowej oraz dobowej normy czasu pracy. Podstawowe ich długości wynoszą 40 i 8 godzin, ale są odstępstwa dotyczące pracowników niepełnosprawnych oraz zatrudnionych w podmiotach leczniczych, w przypadku których mogą obowiązywać krótsze normy czasu pracy. Dlatego w dalszej części w tabelach będą przedstawione wyliczenia dla wszystkich długości norm czasu pracy.

Wymiar czasu pracy obliczamy co do zasady dla okresów rozliczeniowych, a nie dla poszczególnych miesięcy, ale w praktyce suma wymiarów miesięcznych musi dawać taki sam wynik jak wymiar ustalony np. dla trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego. Obliczając wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika w ramach przyjętego okresu rozliczeniowego:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00