Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2023-10-26

aktualności

PIP i MRiPS o stosowaniu różnych trybów pracy zdalnej

Jeśli wprowadzana jest ona w ramach elastycznej organizacji pracy, to trzeba stosować wszystkie przepisy ogólne, w tym także te o wypłacie ryczałtu. Istnieje jednak rozbieżność co do tego, jak liczyć termin rozpatrzenia wniosku o jej zastosowanie

Od 26 kwietnia 2023 r. pracę zdalną w przypadku rodzica dziecka można wprowadzić na jego wniosek, a są w tym zakresie aż dwie możliwości: art. 6719 par. 6 oraz art. 1881 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465; dalej: k.p.).

Można powiedzieć, że pierwszy z tych przepisów reguluje pracę zdalną dla uprzywilejowanych grup pracowników, do których należą m.in. pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, kobieta w ciąży oraz pracownik sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Zgodnie z tym przepisem pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w formie pisemnej lub elektronicznej w terminie siedmiu dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika.

!Do pracy zdalnej wprowadzanej na podstawie wniosku o zastosowanie wobec pracownika elastycznej organizacji pracy stosuje się ogólne regulacje dotyczące pracy zdalnej, nie tylko w zakresie ekwiwalentu lub ryczałtu, lecz także innych obowiązków pracodawcy, w tym dotyczących bhp.

Drugi przepis mówi o elastycznej organizacji pracy, która dotyczy już tylko pracowników wychowujących dziecko, ale za to do ukończenia przez nie 8. roku życia. Elastyczna organizacja pracy obejmuje siedem różnych instytucji, a tylko jedną z nich jest praca zdalna. Jest to instytucja wymagająca wniosku pracownika, który będzie spełniał określone w przepisie wymagania, a pracodawca tym razem jedynie rozpatruje wniosek, uwzględniając potrzeby pracownika, w tym termin oraz przyczynę konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy, ale także potrzeby i możliwości pracodawcy, w tym konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Czas na odpowiedź pracodawcy wynosi siedem dni od dnia otrzymania wniosku złożonego przez pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00