aktualności
Wspólnoty, spółdzielnie i TBS-y będą mieć pieniądze za energię z OZE
Za nadwyżkę energii z fotowoltaiki dostaną wynagrodzenie. Energia nie będzie zaliczana na poczet przyszłego zużycia. Z kolei mieszkańcy, choć na ich konta nie wpłynie fizycznie ani złotówka, mogą liczyć na obniżony czynsz lub dodatkowe inwestycje
A wszystko za sprawą ustawy z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1762), która 1 października wprowadziła pojęcie prosumenta lokatorskiego.
Do tej pory zapłata za energię z fotowoltaiki nie była możliwa. Co więcej, zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi na dachach bloków było znikome. A tymczasem, jak podkreśla ustawodawca, to właśnie na terenie miast jest największe zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to zwłaszcza lokali użytkowych w budynkach wielorodzinnych, gdzie zużywane są znaczne ilości energii chociażby przez klimatyzację, chłodnie itp. Jednocześnie to właśnie na terenie miast sieć energetyczna jest najlepiej rozwinięta i gotowa przyjąć nadwyżki energii. Wiadomo bowiem nie od dziś, że główną barierą rozwoju fotowoltaiki na dużą skalę są braki mocy przyłączeniowych w sieci. W większości zaś znaczne ilości mocy są przyłączane w mikroinstalacjach poza miastami, gdzie mocy przyłączeniowych brakuje. Dlatego należało odpowiednio zachęcić wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe i TBS-y do korzystania z tej formy wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. I to już się dzieje.