Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
Data publikacji: 2024-08-30

Podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania energii z fotowoltaiki w modelu net-billing

Zmiana sposobu rozliczania energii z fotowoltaiki z systemu net-metring na system net-billing wywoła wiele wątpliwości i głosów niezadowolenia. Czyni ona bowiem używanie tego źródła zielonej energii mniej opłacalnym. Szczególnie dużo wątpliwości powstało po stronie jednostek budżetowych, których sytuacja na gruncie podatku od towarów i usług jest szczególna i które nie są zainteresowane fakturowaniem energii wprowadzanej do sieci, bo z uwagi na charakter swojej działalności mają ograniczone możliwości w zakresie odzyskania naliczonego w ten sposób podatku. Jak więc postępować? Czy jednostki muszą fakturować wartość całej energii wprowadzanej do sieci? Na to i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Fotowoltaika jak wiodące źródło zielonej energii

Wśród wiodących w Polsce źródeł tzw. zielonej energii, czy inaczej źródeł odnawialnych, należy bez wątpienia wymienić instalacje fotowoltaiczne, czyli instalacje mające na celu produkcję energii elektrycznej przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Przy wykorzystaniu istniejących w tym zakresie technologii energia elektryczna jest produkowana przez duże farmy, niemniej jednak popularne są również małe instalacje montowane w ramach gospodarstw domowych, przedsiębiorstw działających w branżach, w których produkcja energii nie stanowi przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej, a także jednostek budżetowych.

Wraz z rozwojem tzw. mikroinstalacji ewolucji zostały także poddane dotyczące tego segmentu przepisy prawa. Wprowadzone w tym zakresie od 1 kwietnia 2022 r. zmiany wydają się być na pierwszy rzut oka znikome. Okazuje się jednak, że powodują one istotne problemy w zakresie rozliczeń energii, w tym w szczególności problemy natury podatkowej. Jakkolwiek w przypadku podmiotów gospodarczych stanowisko dotyczące rozliczania zielonej energii przez tzw. prosumentów zdaje się krystalizować, to już w przypadku jednostek budżetowych sprawa nie jest wcale taka oczywista. Z założenia bowiem jednostki takie nie działają w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a ponadto, ze swej natury, nie są nastawione na zysk. Pojawia się w związku z tym pytanie, w jaki sposób mają one obowiązek rozliczać przekazanie wyprodukowanej przez siebie energii do zakładu energetycznego? Odpowiedź na nie wcale nie jest prosta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00