Poradnia z prawa pracy
Firma, którą obsługuje moje biuro, zbiera dane dotyczące praw jazdy pracowników (numer, organ wydający, data ważności, kategoria). Związane to jest z udostępnianiem pracownikom samochodów służbowym w celu wykonywania zadań służbowych dotyczących np. wyjazdów na narady, konsultacji społecznych, kontroli w terenie itp. Czy firma może przetwarzać te dane?
Firma ma prawo domagać się od pracownika podania informacji dotyczących posiadanego prawa jazdy w przypadku, gdy do obowiązków pracownika należy wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem samochodu. Co więcej, do przetwarzania tych danych nie jest potrzebna zgoda pracownika. Zgodnie bowiem z art. 221 par. 1 i par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.), pracodawca ma prawo domagać się od kandydata do pracy, a następnie od pracownika, informacji dotyczących posiadanych kwalifikacji zawodowych. Zaś zgodnie z art. 221 par. 5 k.p. pracodawca może żądać udokumentowania danych osobowych pracownika i kandydata do pracy, w zakresie niezbędnym do ich potwierdzenia.
Rada dla klienta biura: Jeżeli do obowiązków pracownika należy wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem samochodu, to nawet jeżeli nie jest on zawodowym kierowcą, pracodawca ma prawo domagać się od niego podania danych dotyczących posiadanego prawa jazdy. ©℗
art. 221 par. 1, 3 i 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
W spółce obsługiwanej przez moje biuro jeden z pracowników wchodzących w skład kadry zarządzającej od wielu miesięcy jest na zwolnieniu lekarskim. Prawdopodobnie na jego skrzynkę służbową przyszły ważne e-maile związane z działalnością spółki. Czy można to sprawdzić, nie informując o tym pracownika?