Poradnia Ubezpieczeniowa
- Czy ojciec dostanie zasiłek, gdy matka dziecka choruje na urlopie wychowawczym
- Dlaczego następca prawny osoby zmarłej, wobec której ZUS miał zaległości w wypłacie świadczeń, nie może domagać się odsetek
- Jakie działania płatnika mogą być uznane nie tylko za wykroczenie, lecz także za przestępstwo
Moja żona przebywa obecnie na urlopie wychowawczym w związku z opieką nad naszym młodszym dzieckiem (3 lata). Starsze dziecko (10 lat) zachorowało, po czym od niego zaraziła się żona. Lekarz wystawił mi zwolnienie dla celów zasiłku opiekuńczego. Czy mam do niego prawo?
Tak, w tym przypadku ubezpieczony ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Zgodnie bowiem z ogólną zasadą zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu na czas sprawowania opieki nad określonymi w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa osobami, w tym m.in. chorym dzieckiem. Przy czym ustawa zastrzega w art. 34, że zasiłek nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.