Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-08-09

uprawnienia

Długa lista postulatów dla układów zbiorowych

Zdaniem partnerów społecznych projekt, który ma poprawić stan rokowań zbiorowych w Polsce, jest niewystarczający. Pojawia się zarzut, że limit czasu trwania układu jest niekonstytucyjny

Partnerzy społeczni przedstawili pierwsze oficjalne stanowiska do projektu ustawy o układach zbiorowych pracy i innych porozumieniach zbiorowych, który w czerwcu trafił do nich w ramach prekonsultacji.

W ocenie NSZZ „Solidarność” rządowe propozycje są nie wystarczające, aby przyczynić się do wyraźnego postępu w zwiększeniu zasięgu układów zbiorowych pracy (UZP). Podobnego zdania są pracodawcy.

– Propozycja resortu rodziny zawiera przede wszystkim zmiany kosmetyczne. Wyjątkiem jest tu istotna zmiana ograniczająca czas obowiązywania UZP maksymalnie do pięciu lat. Tymczasem, aby zwiększyć liczbę zawieranych UZP w Polsce, potrzeba zdecydowanych i kompletnych rozwiązań, takich jak odejście od zasady korzystności w prawie układowym czy wprowadzenie ramowych układów, negocjowanych na szczeblu Rady Dialogu Społecznego – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan (KL).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00