Porada
SLIM VAT 3
Zmiany w podatku od towarów i usług wprowadzone w ramach SLIM VAT 3 (czyli ustawy z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. poz. 1059) chociaż nie tak obszerne jak modyfikacje pierwszej i drugiej odsłony SLIM VAT, również budzą niemało emocji. Przejawem tego są choćby wątpliwości, jakie zgłaszają uczestnicy szkoleń i konferencji. Przedstawiamy więc dzisiaj odpowiedzi na najciekawsze zadawane przez nich pytania. Z pewnością to dopiero początek, bo dopiero praktyka przyniesie kolejne wątpliwości.
O co pytają na szkoleniach
Kurs walutowy przy korekcie zwiększającej
problem Jaki kurs należy stosować w przypadku korekty na plus? Czy w takim przypadku ma znaczenie powód korekty zwiększającej albo to, że został wystawiony dokument zbiorczy?
odpowiedź Do końca czerwca 2023 r. prawodawca nie normował w żaden sposób dla potrzeb podatku od towarów i usług zagadnienia właściwości kursów przy korekcie opodatkowanych uprzednio transakcji. Począwszy od 1 lipca 2023 r., kwestia ta jest już uregulowana w art. 31b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 931; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1059; dalej: ustawa o VAT). Wprowadzając – poprzez SLIM VAT 3 – ten artykuł, ustawodawca wskazał, że podstawowa zasada wyznaczania kursu walut przy korekcie rozliczeń w VAT jest taka, że należy stosować kurs historyczny, tj. taki, który był pierwotnie użyty przy przeliczaniu kwot wyrażonych w walucie obcej dla potrzeb opodatkowania lub tylko prezentacji w JPK_V7, a także przy fakturowaniu czynności. Według ogólnego założenia całkowicie bez znaczenia dla właściwości kursu jest to, czym jest powodowana korekta, jaka jest jej przesłanka (pierwotna czy następcza), jak również czy jest to korekta zwiększająca czy obniżająca podstawę opodatkowania. W każdym przypadku podatnik powinien zastosować ten sam kurs co przy opodatkowaniu (prezentacji) korygowanej czynności. Taka podstawowa, ogólna metoda kursu pierwotnego (historycznego) jest zawsze prawidłowa – zarówno dla potrzeb ujęcia korekty w ewidencji VAT, a następnie w deklaracji, jak i przy wystawianiu faktury korygującej. W ogólnym założeniu korekta z zastosowaniem kursu historycznego dotyczy zarówno tych przypadków, w których VAT rozlicza świadczący, jak i wówczas, gdy na nabywcy spoczywa obowiązek opodatkowania transakcji (nie ma zastosowania na podstawie ustawy o VAT, jeżeli podatnik wybrał dla potrzeb VAT kurs przychodowy). Od takiej reguły zostały wprowadzone dwie – enumeratywnie wskazane w art. 31b ust. 2 i 3 ustawy o VAT – grupy odstępstw. Przy czym w obu przypadkach dotyczy to tylko i wyłącznie korekty zmniejszającej, która na dodatek spełnia dodatkowe warunki. Zatem, udzielając odpowiedzi na zadane pytanie, należy stwierdzić, że korekta, w wyniku której dochodzi do podwyższenia podstawy opodatkowania, w żadnym razie nie może być rozliczona z zastosowaniem kursu innego niż historyczny. Tak więc bez względu na to, w jaki sposób dokumentowana jest korekta in plus – za pomocą korekty jednostkowej czy zbiorczej – w odniesieniu do każdej transakcji należy zastosować ten sam kurs, wg którego była opodatkowana korygowana transakcja.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right