Artykuł
PROBLEM
Jak przeliczyć zasiłek, do którego wcześniej wliczono nienależną premię
Jednemu z pracowników wypłacono przez pomyłkę miesięczną premię, która przysługiwała innemu pracownikowi. Błąd został wykryty po kilku miesiącach. Pracownik na prośbę pracodawcy zdecydował, że dokona zwrotu nienależnej premii. Wcześniej jednak pracownik ten chorował i premię wliczono do podstawy zasiłku chorobowego. Czy jeśli pracownik faktycznie zwróci premię, to należy korygować dokumenty rozliczeniowe i podstawę oraz wysokość zasiłku?
odpowiedź
Tak, po dokonaniu zwrotu premii pracodawca ma obowiązek skorygować dokumenty do ZUS za miesiąc, w którym premia została rozliczona. Korekty wymaga też podstawa zasiłku chorobowego.
Dobra wola pracownika
Przepisy prawa pracy nie regulują, jak postąpić w sytuacji wypłaty nienależnego wynagrodzenia czy innego świadczenia wskutek błędu pracodawcy. W takim przypadku pracownik jest w pozycji uprzywilejowanej, gdyż otrzymuje do dyspozycji określone należności i nie ma obowiązku analizować, czy są one słuszne i w prawidłowej wysokości. Ma prawo przypuszczać, że skoro ustalaniem prawa do wynagrodzenia oraz jego wysokości zajmuje się osoba wykwalifikowana, powołana do takich czynności, to nie ma zagrożenia zwrotu otrzymanych środków. Innymi słowy, pracownik nie musi liczyć się z oddaniem wypłaconych mu kwot. Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 2010 r. (sygn. akt I PK 31/10, niepublikowany) stwierdził np., że pracownik, który nie zawinił ani nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego mu składnika wynagrodzenia za pracę, co do zasady nie ma obowiązku zwrócenia tego typu płatności ze stosunku pracy, choćby nie były mu one należne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right