Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w pytaniach i odpowiedziach
Pracodawcy, którzy w 2025 r. są obowiązani do posiadania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS lub fundusz) muszą przekazać roczny odpis na odrębny rachunek w dwóch terminach – pierwszą część do końca maja, a drugą, wraz z ewentualnymi zwiększeniami, do końca września. Wysokość odpisu ustala się w oparciu o planowaną liczbę zatrudnionych, w okresie od początku roku albo od 1 czerwca do dnia przekazania drugiej tury środków na konto. W niniejszym opracowaniu odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Czytelników RB pytania dotyczycące ZFŚS.
Działalność socjalna i osoby uprawnione
Różnicowanie pakietu świadczeń dla poszczególnych grup zawodowych
PROBLEM
Pracodawca zajmujący się działalnością produkcyjną założył ZFŚS. Zatrudnia ok. 70 osób, na różnych szczeblach i stanowiskach. Czy regulamin funduszu może różnicować pakiet świadczeń dla poszczególnych grup zawodowych – np. pracownicy biurowi mogliby korzystać z wycieczek, imprez firmowych, a pracownicy produkcji dodatkowo z tzw. wczasów pod gruszą czy świadczeń na święta? Czy taki rozdział świadczeń między pracownikami jest zgodny z prawem?
ODPOWIEDŹ
Nie. Zapisy regulaminu ZFŚS blokujące niektórym pracownikom dostęp do określonych świadczeń są nieprawidłowe.
Za osoby uprawnione do korzystania z funduszu uważa się pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów – byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie funduszu prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Niedopuszczalne jest segregowanie pracowników wedle stanowiska pracy, wymiaru czasu pracy czy okresu zatrudnienia przy dostępie do świadczeń. Osobami uprawnionymi do wszystkich świadczeń wymienionych w regulaminie funduszu są wszyscy pracownicy.
Za sprzeczną z przepisami należy uznać praktykę polegającą na tym, by jedni pracownicy, np. danego działu, mieli możliwość skorzystania z szerszej gamy świadczeń niż inni. Świadczenia zawarte w regulaminie ZFŚS powinny być dostępne dla wszystkich, a jedyne kryteria, według których powinny być przydzielane, mogą dotyczyć kwestii życiowych, materialnych, rodzinnych danego pracownika i jego rodziny. Nie ma żadnego uzasadnienia, by np. pracownicy produkcji mogli otrzymywać dofinansowanie wypoczynku czy pomoc materialną na święta, a pozostali pracownicy – nie.